اگر می خواهید ورزشهای زیادی انجام دهید باید بازتوانی بعد از ورزش داشته باشید در این مقاله تکنیک هایی برای بدست آوردن انرژی مجدد مطرح می شود ، لطفا تا پایان با ما همراه باشید .

اگر چه کمی درد و خستگی ، پس از یک تمرین عالی اجتناب ناپذیر است ، اما برای کاهش درد و آمادگی برای تمرین بعدی‌تان ترفندهایی وجود دارد که می‌توانید اجرا کنید .

۱- پس از تمرینتان غذای مناسب بخورید
پس از یک ورزش سخت ، خیلی مهم است که دوباره انرژی بدنتان را تامین کنید . ورزش باعث تخلیه انرژی عضلات و تخلیه ذخایر گلیکوژن می‌شود ، بنابراین باید آنرا با کربوهیدرات و پروتئین بازسازی کنید .

ایده آل مصرف این مواد غذایی ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بعد از تمرین است . بعنوان یک تغذیه‌ی سریع هنگام ترک باشگاه پروتئین وی ترکیب شده با میوه‌ها انتخاب خوبی است . اما اگر به اندازه‌ی کافی فرصت دارید و می‌توانید آشپزی کنید ، غذایی با پروتئین فراوان مانند مرغ و ماهی و کربوهیدرات‌هایی مانند سیب زمینی و برنج و یا غلات سبوس‌دار عالی هستند .

فقط فراموش نکنید که حتما پس از ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بعد از تمرین بدنتان را تغذیه کنید .

۲- آب فراوان بنوشید
برای یک ریکاوری متعادل ، هیدراته بودن بدن خیلی اهمیت دارد . در طول تمرین ، مخصوصا در آب و هوای گرم ، بدنتان عرق خواهد کرد و کلی آب از دست خواهد داد ، بنابراین باید دوباره به آن آب برسانید .

پس حواستان باشد که در طول تمرین و پس از آن کلی آب بنوشید و بخاطر داشته باشید که اجازه ندهید تشنه شوید .
البته مصرف آبتان را به اینجا ختم نکنید . مطمئن شوید که در طول روز آب می‌نوشید ، بنابراین همیشه بدنتان هیدراته خواهد بود .

۳- مکمل‌های مناسب مصرف کنید
اگر برای مدتی طولانی به شدت تمرین کرده‌اید ، ممکن است بخواهید مکمل‌هایی را به برنامه‌ی غذایی خود بیفزایید . دو مکمل ابتدایی که من پیشنهاد می‌کنم از این قرار است :

گلوتامین : گلوتامین ، فراوان ترین آمینو اسید در عضله بوده و همچنین در طول تمرین خیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد . بنابراین برای کسی که به سختی تمرین می‌کند مهم است که این آمینو را تامین کند تا عضله‌اش بصورت مناسب ریکاوری و رشد کند .

BCAA : BCAA ها پس از تمرین شدید به بازسازی و ترمیم عضلات کمک می‌کنند . BCAA باید پیش از تمرین برای تامین انرژی و بلافاصله پس از تمرین برای بهبود ریکاوری و ترمیم عضلات مصرف شود .

۴- به زمان ریکاوری اهمیت بدهید
خیلی مهم است که قسمت‌های خاصی از بدنتان پیش از اینکه دوباره بخواهید تمرینشان دهید ، ۴۸ تا ۷۲ ساعت استراحت کنند . مثلا اگر در روز دوشنبه بشدت بازوهایتان را تمرین داده‌اید ، مطمئن شوید که حداقل برای تمرین دوباره‌ی آنها تا چهارشنبه یا پنج‌شنبه صبر کرده‌اید ، مخصوصا اگر هنوز عضلاتتان درد می‌کند .
می‌توانید صبر کنید تا درد عضلاتتان ساکت شود ؛ این یک علامت خوب برای اعلام آمادگی شما برای تمرین بعدی است .

همچنین بسیار اهمیت دارد که پس از یک جلسه تمرین ، یک روز کامل استراحت کنید تا بدنتان دوباره انرژی کسب کند و عضلاتتان فرصت ترمیم و رشد داشته باشند .
تمرین خیلی شدید ، اغلب به سندرم تمرین بیش از حد ، منجر خواهد شد . سندرمی که ریکاوری بدن را بسیار سخت خواهد کرد . پس حداقل در هر هفته ۱ یا ۲ روز کامل استراحت داشته باشید یا اینکه حداکثر در آن روزها یک پیاده روی سبک انجام دهید .

۵. به اندازه‌ی کافی بخوابید
خواب کافی برای هر کسی که بصورت منظم ورزش می‌کند حیاتی است . در طول خواب ، بدن شما هورمون‌های رشد را منتشر کرده که به ترمیم و رشد عضلاتتان کمک می‌کند .

پس اطمینان حاصل کنید که هر شب ۷ تا ۸ ساعت می‌خوابید . البته این میزان قطعی نیست ، چرا که بدن هر شخصی نسبت به دیگری متفاوت است .

۶. به بدنتان گوش کنید
خیلی مهم است که هنگام تمرین به بدنتان گوش بدهید . اگر احساس می‌کنید که بیش از حد خسته‌اید ، درد دارید و یا بیمار شده‌اید ، بهتر است تمرین آن روزتان را نادیده بگیرید .
این راهی است که بدن شما از آن استفاده می‌کند تا به شما بگوید نیاز به استراحت دارید ، پس به آن گوش کنید ! رد این علامت ، می‌تواند به خستگی ، خالی شدن انرژی و آسیب‌های فیزیکی منجر شود .

بسیار خب ، ۶ گام برای ریکاوری سریع پس از ورزش را فرا گرفتید . مطمئن شوید که این نکات را در برنامه‌ی خود بکار می‌برید ، تفاوت‌های بزرگی را خواهید دید !

منبع : مجله اینترنتی تناسب اندام