رقابت های بوکس کسب سهمیه المپیک در قاره آسیا از چهارم فروردین ماه با حضور 190 بوکسور از 30 کشور در شهر کیانان چین آغاز و عصر شنبه چهارده فروردین ماه با شکست تیم هشت نفره ایران به اتمام رسید .
تیم ملی بوکس ایران برای حضور در این رقابت ها 6 ماه اردوی داخلی را پشت سرگذاشت ، اما به دلیل مشکلات مالی درخواست کادر فنی مبنی بر حضور در ایتالیا ، مجارستان و بلغارستان که میزبان تورنمنت های بین المللی و اردوهای مشترک سطح بالا بودند ، برآورده نشد .
بوکسورهای کشورمان تنها اردویی چند روزه را در اوکراین و آن هم با حریفان درجه چندم این کشور برگزار کردند که در نهایت اردوی فوق نتیجه چندان مطلوبی در راستای آماده سازی تیم ایران نداشت .

بدون تردید رسیدن به هر موفقیت یا روبرو شدن با شکست ، دلایل مختلفی دارد و عوامل گوناگون سبب می شود تا یک تیم ورزشی به نتیجه ای دلخواه دست نیابد که در مورد بوکس ایران این دلایل می بایست با دقت و موشکافی مورد ارزیابی قرار گیرد .
تیم ملی بوکس ایران چند ماه قبل و با ترکیبی جوان در مسابقات آسیایی تایلند به 3 مدال برنز دست یافت تا امیدها برای رسیدن به سهمیه المپیک نیز افزایش یابد ، اما شرایط به گونه ای رقم خورد که در میدان چین بوکسورهای کشورمان بدون موفقیت رینگ مسابقات انتخابی را ترک کردند .

تیم ملی ایران در یکسال اخیر به دو دسته تقسیم شده است که گروهی (سجاد محمدپور ، جاسم دلاوری ، احسان روزبهانی و امین قاسی پور) زیر نظر اکبر احدی برای حضور در لیگ حرفه ای مراحل آماده سازی را طی کردند و باید به این جمع علی مظاهری ملی پوش وزن 91 کیلوگرم ایران که 3 مدال بازی های آسیایی و حضور در المپیک های لندن و پکن را در کارنامه دارد هم اضافه کرد که به نظر می رسد حاضر نشد زیر نظر علیرضا استکی کار کند .
تعدادی دیگر هم ترکیب تیم ملی را تشکیل دادند تا آماده حضور در مسابقات انتخابی المپیک شوند ، همین گروهی که در نهایت با شکست به کار خود پایان داد .
تیم ملی ایران ماه هاست که بدون سرمربی کار خود را دنبال می کند و اصرار مسوولان فدراسیون بر نداشتن سرمربی و فعالیت مربیان زیر نظر مدیر تیم های ملی در نهایت سبب شد که تفکرات متفاوت بر تیم ملی حاکم و در نهایت با باخت همراه شود .

تجربه نشان داده است که در ورزش ایران به طور معمول کار تیمی در کادر فنی با نتایج مثبتی همراه نمی شود و به این مساله باید نا هماهنگی مربیان ایرانی بوکس با یکدیگر را هم اضافه کرد . اکنون نمی توان در این رشته ورزشی چند مربی را یافت که از نظر فنی یکدیگر را قبول داشته باشند .
نداشتن برخورد مناسب مسوولان فدراسیون با حاشیه سازان داخلی یکی از مهمترین عواملی است که در چند سال اخیر سبب شده تا این رشته المپیکی و پرطرفدار از شرایط آرمانی خود دور باشد .

مصاحبه برخی بوکسورها و مربیان بر علیه فدراسیون که بعد از مدتی با آوردن یک دسته گل و جعبه شیرینی به فراموشی سپرده می شود ، آرام آرام در بوکس به یک اپیدمی تبدیل شده است .
سفر جنجال برانگیز و بدون هماهنگی سجاد محرابی و فروتن گل آرا به چین که در نهایت مشخص نشد مسوولان فدراسیون و کادر فنی از آن اطلاع داشته اند یا این دو ملی پوش با تجربه ، شخصا سفر کرده اند ؟ از دیگر مسائلی بود که مسئولان فدراسیون بوکس را در زمانی که باید تمرکز خود را به موفقیت در انتخابی المپیک معطوف می کردند ، با حاشیه های فراوان روبرو ساخت .
در نهایت این دو بوکسور پس از دو ماه به ایران بازگشتند و سجاد محرابی به راحتی بخشیده و عازم مسابقات انتخابی المپیک شد و فروتن گل آرا بوکسور با تجربه ایران که می توانست شانس زیادی برای المپیکی شدن داشته باشد با سلیقه عوامل فنی کنار رفت .
اعزام برخی نفرات از سوی کادر فنی که حتی در قهرمانی کشور به مقام درخور توجهی دست نیافتند به مسابقات و کنار گذاشتن بوکسورهایی که در رقابت های ملی به موفقیت رسیده و یا عضو تیم نیمه حرفه ای بودند نیز از کج سلیقه گی کادر فنی بود که نتیجه آن هم مشخص شد .
در نهایت باید پذیرفت که بوکس ایران ، با بی برنامگی و به دست خود بخت و اقبال را کنار زد تا دست خالی چین را ترک کند و حالا که مسابقات انتخابی المپیک خرداد ماه در سطح جهان و به میزبانی جمهوری آذربایجان برگزار می شود ، جا دارد تا مسوولان فدراسیون بوکس با اتخاذ تصمیماتی صحیح ، پایان دادن به حواشی و اختلاف موجود بین مربیان و بوکسورها ، زمینه را برای کسب سهمیه در باکو فراهم کنند .
هر چند تاکنون احسان روزبهانی موفق به کسب مجوز حضور در المپیک 2016 شده است ، اما بدون تردید توان این رشته بسیار بیشتر از اتکاء کردن به یک مهره است .
شاید بهتر باشد ، رییس با تجربه فدراسیون بوکس بعد از مدتها به حضور افرادی که سالهاست در این رشته ورزشی ایران تلاش می کنند و تفکرات کهنه آنان سودی برای پیشرفت نداشته است ، پایان داده و با بهره بری از تفکرات نفرات جدید و تازه نفس ، کشتی تلاطم زده این رشته بین المللی را به ساحل آرامش برساند .

منبع : خبرگزاری جمهوری اسلامی