مسابقات اسپرت قهرمانی آسیا

به گزارش ایرنا، این مسابقات که به مدت سه روز ادامه می یابد در دو رده سنی جوانان و بزرگسالان با حضور 10 تیم خارجی و دو تیم از ایران برگزار می شود.
این پیکارها در رشته های رزمی، ساحلی، هنری و ذهنی برگزار می شود.
9 داور بانو و 9 داور مرد از کشورمان که دارای رنکینگ بین المللی هستند به همراه 14 داور قضاوت این رقابت ها را برعهده دارند.
رئیس کمیته داوران فدراسیون اروپا نیز به عنوان سرپرست، داوران را در امر قضاوت این رقابت ها کمک می کند.
در این دوره از رقابت ها 61 مدال طلا توزیع خواهد شد و این در حالیست که در اولین دوره این مسابقات در سال 2007 تنها 11 مدال طلا توزیع شد.
در اولین دوره این مسابقات چهار کشور حضور داشتند.
دیدارهای نهایی و مراسم اختتامیه این مسابقات عصر یکشنبه دوم خرداد ماه برگزار خواهد شد.
ایران برای سومین بار است که میزبانی مسابقات قهرمانی آسیای او – اسپرت را بر عهده گرفته است.
دوره های قبلی این رقابت ها به ترتیب در دوشنبه پایتخت تاجیکستان، مانیل پایتخت فیلیپین، همدان ایران ( دو بار ) و دهلی نو پایتخت هندوستان برگزار شده است.
ایران قهرمان دوره قبل این مسابقات شد.
او – اسپرت (O-SPORT) که مخفف واژه orginal persian sport یعنی ورزش پارسیان اصیل است در سال 1378 از سوی برادران منوچهری ملی پوشان و قهرمانان اسبق ورزش های رزمی ایران و جهان در همدان پایه گذاری شد.
این رشته ورزشی در سال 1385 از سوی سازمان تربیت بدنی و کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران به رسمیت شناخته شد و فعالیت خود را آغاز کرد.
او- اسپرت برگرفته از مهارت ها و بازی های بومی محلی، نبرد و زورآزمایی ها و هنرهای اقوام سنتی سرزمین پارس است که به شکل موثر و امروزی خود درآمده است.
این رشته مدرن و پرطرفدار توسط مرکز پژوهش و مطالعات استراتژیک فدراسیون جهانی او – اسپرت پس از طی مراحل ارزیابی، استانداردسازی و بازسازی تکنیک های آن در بخش های هنری، ساحلی و رزمی و ذهنی طی سال های گذشته رشد کرد و در سایر کشورها توسعه یافته است.
این ورزش اصیل ایرانی هم اکنون دارای 600 داور و مربی در کشور و صاحب سه دفتر اختصاصی در اصفهان، تهران و همدان است و در 31 استان کشور در 180 باشگاه فعال می باشد.

منبع خبر : خبرگزاری جمهوری اسلامی