سای (به ژاپنی : 釵) یک سلاح کشورهای آسیایی است . این اسلحه بیشتر در جزیره اوکیناوا استفاده می شد .

تاریخچه و معرفی سلاح سای
پیش از آنکه این اسلحه با نام سای به اوکیناوا وارد شود در کشورهای دیگری مانند اندونزی ، هند ، مالزی ، ویتنام ، چین و تایلند بکار گرفته می شد . در اندونزی چنین سلاحی را چابانگ (chabang) می نامیدند که خود نوع پیشرفته سلاحی است که در هند با نام تریشولا (به هندی : त्रिशुल) شناخته میشود . گمان می رود که این اسلحه از ریشه وسیله ای مانند چنگک کشاورزی باشد که کشاورزان از آن استفاده می کردند . این اسلحه با نام سای در اصل در جزیره اوکیناوای کشور ژاپن استفاده می شد . پلیس محلی اوکیناوا (Ufuchiku) در دوره فئودال ژاپن از وسیله ای مانند سای بهره می برد که بنام جیت یا جوت شناخته می شد و شباهت زیادی با اسلحه سای دارد . جیت در نوع پیشرفته با نام سای جیت نیز شناخته می شود .

این اسلحه توسط موتو چوهئی (Moto Chohei) یک شاهزاده اوکیناوایی در سال ۱۶۶۸ بصورت پیشرفته درآمد .

کارکرد
این اسلحه بشکل یک نیزه کوتاه سه شاخه است و معمولاً سای بصورت دوتایی کاربرد دارد . گاهی سومین سای هم می تواند وجود داشته باشد که به عنوان جایگزین یا ذخیره در موارد ضروری حمل می شود . کشاورزان اوکیناوایی از این وسیله برای مقابله با شمشیر سامورایی ها (سابر) و یا شکستن کاتانا (Katana) استفاده می کردند .
اسلحه سای مانند بیشر اسلحه های کشاورزان بصورت تصادفی بوجود آمده و کم کم در سبک‌های رزمی (Kobudo) اوکیناوا آموزش داده شده و سپس در هنر رزمی ژاپنی (کاراته) و مخصوصا در مدارس رزمی سبک کیوکوشین آموزش داده می شود .
در هنرهای رزمی ژاپن بر روی نوعی از سای کار می کنند بنام مانجی – سای (manji-sai) که این سای به شکل صلیب شکسته است .

قطعات
سای شامل ۶ قسمت اصلی زیر است :

تسوکاگاشیرا (Tsukagashira) : انتهای دستگیره سای که معمولاً کمی برجسته تر از خود دستگیره است .
تسوکا (Tsuka) : دستگیره اسلحه سای است که گاه برای تسلط بیشتر موادی مانند طناب کنف بدور آن پیچیده میشود .
موتو (Moto) : نقطه تماس دو شاخه محافظ (یوکو) و شاخه اصلی (مونوچی)
یوکو (Yoko) : دو شاخه که بصورت متقارن در کنار مونوچی قرار دارند و بیشتر نقش محافظت دارند .
مونوچی (Monouchi) : محور یا شاخه اصلی سای است که بصورت گرد یا چند سطحی میتواند باشد .
ساکی (Saki) : نوک شاخه اصلی اسلحه سای که در نوع آموزشی آن همواره بصورت کند و گرد می باشد .

کاتای سای
گمان می‌رود که کاتای سای زمان زیادی است که وجود دارد و از نسلی به نسل دیگر منتقل می شده و بسیار بیشتر از کاتا های کنونی (با سای) بوده است و با گذشت زمان استادان بزرگ هنرهای رزمی ژاپن بیشتر این کاتاها و حرکات را حذف کردند . علت حذف آنها سختی بیش از حد یادگیری و تاثیر کم آنها در مبارزات واقعی بوده است .

منبع : ویکی پدیا