ویتامین های حیاتی برای ورزشکاران

بر اساس تحقیقات فروشگاه اینترنتی رزمی تک رزم، یک ورزشکار برای پیشرفت در زمینه ورزشی خود به چند ویتامین مهم نیاز دارد که ما آنها را به شما معرفی می کنیم :

ویتامین B12 : این ویتامین در متابولیسم كربو هیدرات و حفاظت بافت عصبی و تشویق عضلات توسط اعصاب و شركت در کارکرد انقباض و توازن رشد عضلات نقش دارد. این ویتامین را می توان در غذاهایی با منشا حیوانی به دست آورد، بنابراین آن دسته از ورزشكارانی كه یك رژیم گیاهی مشکل را ادامه می دهند، حتماً در رابطه با مكمل های ویتامین ب12 با یك پزشك مشورت كنند.

بیوتین : بیوتین وظیفه حیاتی در متابولیسم اسیدهای آمینه و تهیه انرژی از بسیاری از منابع را دارد .بیوتین را می توان در جگر، شیر، زرده تخم مرغ و… یافت.

ویتامین B2 (ریبوفلاوین) : این ویتامین در خلق انرژی كه از سه مرحله تشكیل شده است و درصدی هم به متابولیسم پروتئین ربط دارد و یك رابطه قوی بین جرم  بدون چربی بدن و B2 وجود دارد. مطالعات ثابت کرده است كه زن ها بیشترین نیاز به B2 در سطح فعالیت معمولی دارند و علاوه بر آن این ویتامین تحریك پذیری ماهیچه را بیشتر کرده و در تمرین ورزشكاران نیاز اساسی است و می توان در شیر، گوشت های قرمز و قلوه و جگر گاو یافت.

ویتامین A : نقش مهم این ویتامین مشارکت در تولید پروتئین، که فرایند اصلی رشد ماهیچه است. دوم در ساختن گلیكوژن كه سوخت ذخیره شده برای فعالیت بیشینه و شدید است و مسئله اساسی، مقدار کم آن در بدن بدنسازان است. این ویتامین در لبنیات، جگر و تخم مرغ و میوه ها و سبزیجات سبز و زرد مانند جعفری و هویج و زردالو وجود دارد.

ویتامین E : یك آنتی اكسیدان موثر است و از غشای سلول ها حفاظت می كند و از آنجا كه اکثر فرایندهای متابولیكی بدن كه سبب رشد سلول های ماهیچه ای می شوند، به سلامت غشای سلولی وابسته هستند، این ویتامین اهمیت به سزایی دارد و در روغن های گیاهی ،جوانه ها و مغزها (آجیل) یافت می شود.

ویتامین B3 (نیاسین) : این ویتامین نزدیك به 60 فرایند متابولیك مربوط با تولید انرژی نقش دارد و به دلیل اینکه سوخت حركتی، برای بدنسازان بسیار مهم و حیاتی است. مطالعات نشان می دهد ورزشكاران بیش از دیگران به این ویتامبن نیاز دارند. ب3 به گشاد شدن عروق منجر می شود و در مسابقه به ورزشكار كمك زیادی می كند. اما باید توجه كرد در زمان مسابقه و در طول تمرین چون در سوختن چربی ها بی نظمی ایجاد می كند، نباید استفاده شود همچنین در جگر و گوشت پرندگان و بادام زمینی، سویا قارچ و شیر وجود دارد.

ویتامین D : نقش مهم آن در جذب كلسیم و فسفر است. كلسیم در انقباض ها عنصر اصلی است. در صورت فقدان آن در بدن انقباض های قوی و سخت ماهیچه ها را نمی توان تحمل كرد. البته كلسیم سبب تراكم استخوان ها نیز می شود همچنین در مورد فسفر نیز به خاطر بسپارید كه به ایجاد انقباض ماهیچه ای سریع و قوی منجر می شود كه در اثر حركت ها و تمرینات با وزنه است و فسفر نیز برای ساختن ATP به كار می رود.

ویتامین B1 : برای متابولیسم پروتیین و رشد مورد نیاز است. تیامین در تشكیل هموگلوبین نقش بسزایی دارد و در ورزش های هوازی انتقال اكسیژن احتیاج است پس این ویتامین در تحمل افزایش سطح تمرین اهمیت زیادی دارد همچنین در غلات سبوس دار و حبوبات و نخود فرنگی و گوشت ها یافت می شود.

ویتامین B6 : از جمله فعالیت های آن شركت در متابولیسم پروتیین، رشد و بهینه سازی كربو هیدرات ها بوده و تنها ویتامینی است كه به طور کاملاً مستقیم در جذب پروتیین موثر است همچین در گوشت و موز و سیب زمینی و زرده تخم مرغ و سبزی ها وجود دارد.

ویتامین C : این ویتامین آنتی اكسیدانی قوی است كه از سلول های ماهیچه ای حفاظت می كند و از خطر رادیكال های آزاد نیز جلوگیری می كند. ماده نگهدارنده استخوان ها و ماهیچه بوده و در جذب آهن بسیار موثر است.

http://takrazm.com/wp-content/uploads/2016/07/danlod.png

http://takrazm.com/wp-content/uploads/2016/06/kanal-telegram.pnghttp://takrazm.com/wp-content/uploads/2016/06/safeh-insta.png