ورزشکاران چگونه می توانند خوابی خوب را تجربه کنند با در پیش گرفتن چه توصیه هایی قادر خواهند بود وضعیت خوابیدن خود سامان ببخشند می خواهیم از زبان مربیان ورزشی توصیه هایی به آن ها بکنیم :

خواب و استراحت یکی از مسائل مهم در ورزش کردن است . ورزشکاران غالبا” این مساله را جدی نمی‌گیرند ، اما کمبود خواب ممکن است که باعث کاهش کارایی شناختی و کارایی سیستم ایمنی بدن شود .

استراتژی‌هایی برای بهبود وضعیت خواب ورزشکاران وجود دارد که به شرح زیر هستند :

1- خواب را در اولویت قرار دهید
هیچ راهی وجود ندارد که بدون خواب مناسب ورزشکار کارایی ورزش خوبی داشته باشد . به ورزشکاران توصیه می شود که سه هفته‌ خواب خود را در اولویت قرار دهند . هر ساعتی که احساسی خستگی کردید بخوابید . این کار باعث می شود که روز بعد انرژی بهتری داشته باشید و متوجه شوید که چقدر خواب در کارایی شما تاثیرگذار است بعد از سه هفته‌ خود به خود به خواب خود اهمیت می دهید و برنامه خواب خود را به درستی تنظیم می کنید .

2- خواب را نیز اندازه گیری کنیم
ورزشکاران غالبا” فاکتورهای مربوط به کارایی خود از جمله ضربان قلب ، تنفس و … را اندازه گیری می کنند . بهتر است که این افراد میزان خواب خود را نیز اندازه گیری کنند .

3- دما را کاهش دهید
در صورتی که ورزشکار در دمای بالا و در اتاق گرم بخوابد ممکن است بد خواب شود . محیط خنک تری را برای استراحت خود انتخاب کنید .

4- 20 تا 30 دقیقه قبل از خواب کتاب بخوانید
قبل از خواب کتاب و مجله بخوانید یا یوگا انجام دهید . این کار باعث آرام تر شدن بدن می‌شود .

5- چهار ساعت قبل از خواب دستگاه‌های الکترونیکی را خاموش کنید
چهار ساعت قبل از خواب‌ از وسایل الکترونیکی استفاده کنید . استفاده از این دستگاه‌ها بر روی کیفیت خواب تاثیرگذار است .

6- ذهن را آرام کنید
سعی کنید افکار پیچیده قبل از خواب نداشته باشید و ذهن را آرام کنید . این کار باعث می شود که بتوانید خواب راحت تری داشته باشید .

منبع : مجله پزشکی دکتر سلام