به گزارش فروشگاه اینترنتی رزمی تک رزم به نقل از خبرگزاری مهر، علی تاجیک به خبرنگار مهر افزود: بیست و چهارمین دوره رقابتهای تکواندو قهرمانی جهان در فاصله یک سال به بازی‌های المپیک با حضور پرتعداد مدعیان جهانی در بالاترین سطح فنی برگزار شد و شاهد مبارازت جذاب و دیدنی بودیم در این بین اشاره به برخی نکات ضروری به نظر می‌رسد.

وی ادامه داد: نکته مهم اینکه رئیس کمیته داوران فدراسیون جهانی یک کانادایی کره‌ای الاصل است که بازیچه دست کمیته برگزاری است. همیشه برای میزبان سنگ تمام می‌گذارد و متأسفانه قوانین هم طوری طراحی شده که جای تفسیر دارد و در طول برگزاری مسابقات تغییر می‌کند و بارها در منچستر شاهد این تغییرات بودیم. تغییراتی که معتقدم در جهت منافع میزبان برای کسب مدال‌های بیشتر بود. به عنوان مثال طبق قانون داور باید در زمانی که دو تکواندوکار بهم نزدیک می‌شدند، بعد از ۳ ثانیه دستور قطع بازی (گالیو) را صادر کند که شاهد بودیم با همین ثانیه‌ها خیلی بازی شد. دیدار نهایی وزن ۷۳+ کیلوگرم بین انگلستان و چین نیز همین شرایط پیش آمد و تکواندوکار چینی با امتیاز نزدیک به ۱۵ امتیاز ۱۰ اخطاره و بازنده شد. یا مبارزه پای فینال وزن ۶۸- کیلوگرم بین کره و انگلیس که «دای هون لی» را بازنده کردند.

سرمربی تیم ملی عمان با اشاره به عملکرد تیم ملی کشورمان در رقابتهای جهانی اظهار داشت: تیم ایران یک تیم معمولی بود که در اندازه مسابقات جهانی آماده نشده بود. مبارزات تکواندوکاران تیم‌های کره، چین، انگلستان، کرواسی یا آذربایجان، را مقایسه کنید با اعضای تیم ایران، تکواندوکاران این کشورها با سایر کشورها متفاوت بودند. من چون با مربیان دیگر کشورها در ارتباط هستم می بی نم که با هم مشورت می‌کنند. اردوهای مشترک تشکیل می‌دهند و شرایط را بررسی می‌کنند. نمی‌توانیم در ایران سر در لاک خود کرده و حتی از متخصصان خوب داخلی استفاده نکنیم و بعد انتظار داشته باشیم قهرمان جهان شویم.

وی ادامه داد: تکواندو ایران نیاز به کار تیمی دارد تا به شرایط سالهای قبل دست پیدا کند. نمی‌توان قائم به فرد بود و هر چه صاحب منصب می‌گوید اجرا شود، نتیجه این تفکر همین نتایج ضعیف می‌شود. باید یاد بگیرم تیمی کار کنیم و از هر شخص توانمندی که در کشور می‌تواند به تیم ملی کنک کند، فارق از خط فکری، منتقد بودن یا همسو بودن استفاده کنیم. باید اختلافات را کنار کذاشته و از همه توانمندی‌ها استفاده کنیم. افراد با تخصص بالا و با تجربه زیاد داریم که یا نادیده گرفته می‌شوند و یا به قدر کفایت بهره نمی بریم.

دارنده نشان نقره سال ۲۰۰۵ جهان افزود: سرمربی تیم ملی ایران استاد فریبرز عسکری زمانی استطوره من و خیلی از تکواندوکاران هم نسل من بود که آرزو داشتیم در تمرینات کنار ما باشد. ایشان شاید بخواهد از با تجربه و عنوان داران جهانی و آسیایی کنار خود استفاده کند ولی با اعمال و نظرهایی نتواند این برنامه را اجرا کرده و معذورات داشته باشد.

تاجیک در بخش دیگری از سخنان خود گفت: اختلاف تکواندوکاران ما با سایر کشورها زیاد نیست، این اختلاف هم شامل آماده سازی جسمانی، روحی و روانی می‌شود، آیا برای اینها برنامه‌ای داشته‌ایم. به نظر من باید دست مربیان تیم ملی خیلی باز باشد تا از نقطه نطرات تکواندوکاران با تجربه قدیمی استفاده کنند. تمام تیم‌های ملی که در دنیا مدعی هستند تکواندوکاران قدیمی، مدال دار و با تجربه خود را به عناوین مختلف همراه داشتند. اینها دائم به تیم خود کمک می‌کنند ولو با یک کلمه و یا یک جمله، تک تک این مسائل تأثیرات زیادی در شرایط تیم دارد. باید از تمام توان خود در صحنه رقابت استفاده کنیم. در زمان جنگ امام (ره) فرمان ارتش ۲۰ میلیونی صادر و همه به میدان آمدند. اینجا هم همین شرایط را دارد و باید هر چه در توان داریم بکار بگیریم. اینکه «من خوشم نمی آید» فلان خبرنگار، فلان تکواندوکار، فلان مربی نطراتش تند و با من همراه نیست، یعنی استفاده نکردن از تخصص‌های مختلف و چنین نتایجی بدست می‌آید و در صحنه رقابت عقب می‌مانیم. باید این ظرز تفکر را تغییر دهیم.

وی افزود: در همین مسابقات جهانی منچستر وقتی در سالن با دوستان خود، رقبای سالهای قبل صحبت کرده و مبارزه فینال وزن ششم را با حضور میلاد بیگی و رضا مهماندوست تماشا می‌کردیم، می گفنند چرا اینها برای ایران مبارزه نمی‌کنند؟ آیا اینها نمی‌توانند به ایران برگردند؟ خوب این موارد ضعف است و باید این دست مشکلات را پوشش دهیم.

ملی پوش پیشین تکواندو ایران ادامه داد: شما توجه کنید، زمانی که رضا مهماندوست در تیم ملی مربی بدنساز بود، برنامه‌های تمرینی را که در اردو برای ما اجرا می‌کرد، دائم با اساتید خودش در دانشگاه‌ها تنطیم می‌کرد. این اواخر هم که سرمربی شد، با افلاکی و مقانلو در خصوص تمام برنامه‌های تمرینی و آماده سازی با اساتید حرفه‌ای دانشگاه‌های مختلف مشورت می‌کرد، نمونه کار می‌گرفت، نمونه کار می‌داد و آنها کمک می‌کردند. باید با دنیای بیرون ارتباط داشت و این کارهاست که باعث رشد می‌شود.

علی تاجیک در پایان گفت: نتیجه تیم ملی در انگلستان به هیچ عنوان قابل دفاع نیست. رقابتهای کسب سهمیه به زودی آغاز می‌شود و اگر تمرکز خود را از دست بدهیم و از این نتایج درس نگیریم بازهم به مشکل بر می‌خوریم و امیدوارم راه حضور و کمک اساتید دلسوز و با تجربه تکواندو برای کمک به کادر فنی باز شود.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

https://takrazm.com/wp-content/uploads/2016/06/kanal-telegram.pnghttps://takrazm.com/wp-content/uploads/2016/06/safeh-insta.png

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *