رشته تایچی چوان

تاي چي چوان (Tai ChiChuan)، يک هنر رزمي چيني است که اساساً براي مزاياي بيشمارش که يکي از آنها حفظ سلامتي است در بين مردمان اين کشور رواج پيدا کرده است
البته چيني ها عقيده دارند که اين ورزش عاملي براي مقابله با فشار و استرس ها دروني و روحي هم مي باشد. اين هنر رزمي يک روش مناسب براي سبک آرامش و مديتيشن، يا همان مديتيشن در حرکت محسوب مي گردد. بر خلاف ساير رشته هاي رزمي که حرکاتي سخت و خشن دارند، تکنيک ها در هنر رزمي تاي چي چوان، نرم، ملايم و شناور اجرا مي شوند و به اعمال نيرو بيش از انجام حرکات خشن و قدرتمندانه تأکيد دارند.

تاريخچه اين هنر رزمي، به قرن چهاردهم ميلادي برمي گردد، زماني که Chang san fung که يک استاد هنرهاي رزمي محسوب مي شد از نزديک نظاره گر مبارزه بين يک مار و يک درنا بود و با چشمان خود ديد که چگونه مار حريف نيرومند خود را با حرکات نرم خود مغلوب کرد و حرکات خشن و سخت پرنده به هيچ عنوان نتوانست در برابر حرکات چرخشي و ملايم مار کاري از پيش ببرد. او با ديدن اين صحنه تصميم گرفت تا سيستمي را طراحي و اجرا نمايد که بتواند علاوه بر اجراي همه نکات مربوط به دفاع شخصي کمترين آسيب را به اجرا کننده آن وارد نمايد.

گسترش اين سبک جديد خيلي زود در بين خانواده هاي متحول و اشراف زاده چيني مرسوم شد و اين خانواده ها، اين هنر رزمي را پنهاني و به صورت کاملاً سري تمرين مي کردند. همه اسرار و رموز اين سبک زماني آشکار شد که فردي به نام Ying kit tung در آغاز قرن پانزدهم، مدرسه اي با اين نام در کشور چين افتتاح کرد و به آموزش اين سبک به هنرجويان پرداخت.تای چی چوان

تای چی یا تای چی چوان (Tai Chi Chuan) نوعی ورزش رزمی چینی است که برای بهبود سلامتی، افزایش طول عمر و آرامش روحی انجام می شود.  این ورزش در رده ورزشهای رزمی ملایم (Soft Martial Arts) قرار دارد و باعث می شود تا عضلات بدن با انجام تمرینات نرم و ساده، انعطاف پذیر و قوی شوند. درست برعکس ورزشهای رزمی سخت که با فشار و شدت تمرین عضلات را تقویت می کنند. تمرینات و نرمشهای تای چی چوان با حرکات کند، آرام، و معمولا” به صورت گروهی هنگام صبح انجام می شوند. متخصصین این ورزش معتقدند که تمرینات تای چی به صورت دسته جمعی، اثر بهتری نسبت به تمرینات فردی آن دارد.
این ورزش چینی در خود کشور چین از طرفداران زیادی برخوردار است، بطوریکه تقریبا تمام پارکهای کشور چین، صبح ها مملو از افرادی هستند که در حال تمرین تای چی می باشند.
فواید تای چیاز فواید عمده تای چی می توان به تقویت عضلات بدن، انعطاف پذیری نرم عظلات، تمرکز و آرامش فکری (Meditation)، تقویت روحی و عصبی و آموزش دفاع شخصی اشاره کرد.
تحقیقات به عمل آمده نشان می دهید که تاچی قادر است تا بیماریهای شدید، مزمن و حتی ژنتیکی را درمان کند. برای مثال با تمرین تاچی می توان امراض قلبی را درمان و یا از بروز آنها جلوگیری کرد. همچنین این ورزش می تواند استرس – که عامل بسیاری از بیماریهاست – را از بین برد.
تمرینات تنفسی این ورزش همچنین می تواند به سالم ماندن ریه و بهبود جریان گردش خون در بدن نیز کمک کند. آهستگی و نرمی در تمرینات تای چی باعث می شود تا تمرکز فکری بالا رود که این مساله خود به کنترل دستگاه عصبی فرد در شرایط بحرانی و فشارهای عصبی بسیار کمک می کند.
آمار نشان می دهد که افرادی که تای چی تمرین می کنند کمتر عصبی شده و حتی از دروغ گفتن نیز پرهیز می کنند.
توصیه می شود که این با آموختن این ورزش، هرروز آنرا تمرین کنید. برای آموزش اول لازم است تا با سبک های آن آشنا شوید.
سبک های تای چیدر تای چی پنج سبک اصلی وجود دارد که از میان آنها برخی سبکهای مدرن نیز بوجود آمده اند :- سبک چن (Ch’en)- سبک یانگ (Yang)- سبک وو یا وو هاو (Wo or Wo Hao)- سبک وو یا وو یچاون یو (Wu or Wu Ch’aon yu)- سبک سان (Sun)
فهرست سبکهای بالا به ترتیب ارشدیت آنها هستند. البته ترتیب محبوبیت آنها بدین صورت است: یانگ، وو، چن، سان و وو هاو.
سبکهای مدرن زیادی نیز در این ورزش وجود دارند. برای مثال سبک hybird و offshoots از مهمترین این سبکهای مدرن هستند.
چنانچه مایل به یاددگیری تای چی هستید، با یکی از مربیان این ورزش درمورد روشهای آموزشی و سبکهای آن مشاوره کنی

منبع : بانک اطلاعات ورزشهای رزمی

 نمونه ای از تایچی چوان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.