4.8/5 - (33 امتیاز)

 معرفی ورزش و فواید بوکس

ورزش بوکس یا هنر جنگیدن، از محبوب ترین رشته‌های ورزشی ای است که از هر قشر، سن و جنسیتی به آن علاقه مند اند. این ورزش سابقه ایی هزاران ساله دارد و در سال 688 میلادی به عنوان یک ورزش رسمی در المپیک شناخته شد. ورزش بوکس، به عنوان یک رشته ی مدرن و امروزی شامل دو ورزشکار است که با دستکش‌های مخصوص به یکدیگر مشت می‌زنند و تلاش می‌کنند حریف خود را به زمین بزنند. درباره فواید بوکس ساعتها میتوان صحبت کرد. 

ورزش بوکس اکنون طرفداران زیادی پیدا کرده و افراد زیادی در سرتاسر دنیا این ورزش را انجام میدهند. همچنین بوکس بعنوان یک ورزش رزمی به آمادگی بدنی فرد کمک کرده و باعث تقویت قدرت، سرعت، چابکی، هماهنگی دست و چشم و استقامت در ورزشکارمی شود و همه اینها از فواید بوکس میباشند که به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

اگر شما هم از ان دسته از افراد هستید که به بوکسور شدن علاقه دارید و یا به تازگی وارد این رشته ی ورزشی شده اید و نمی‌دانید، این مقاله را از دست ندهید تا بهتر بدانید که از کجا باید شروع کنید.

 

مختصری از ورزش و اصول بازی

در ورزش بوکس نیروی بدنی و استفاده از تکنیک از اهمیت بالایی برخوردار است و به علت طبیعت خاص این ورزش، افرادی که عادت های روانی جنگجویی و مبارزه طلبی دارند به آن روی می آورند. در این ورزش شهامت و قدرت زیادی مورد نیاز است و تکنیک های آن شامل عکس العمل های سریع و فعال می باشد. ورزش بوکس یکی از ورزش های رزمی انفرادی است که به شدت به توانایی بدنی فرد وابسته است. اغلب مسابقات بوکس در دو نوع متفاوت برگزار می شوند که شامل : بوکس حرفه ای و آماتور است.

این مبارزات اغلب 3 تا 12 راند طول می‌کشد که هر راند سه دقیقه زمان دارد که با کنترل دقیق داور وسط در داخل رینگ انجام می شود. هدف ورزشکاران گرفتن امتیاز بواسطه وارد کردن ضربات و به زانو درآوردن حریف می باشد.

تاریخچهٔ ورزش بوکس

مسابقات رسمی ورزش بوکس در سال 677 قبل از میلاد و در 23مین دوره ی بازی های المپیک اولین رقابت های خود را آغاز کرد. که در پایان اولین رقابت ورزش بوکس در المپیک بوکسور اهل سمیرنا بنام ابراستوس قهرمان شد. در قرن 18، فردی به نام سن برنادن که یک کشیش ایتالیایی بود ورزش بوکس را که به طور کلی فراموش شده بود را دوباره احیا کرد و جایگزین مسابقات شمشیربازی شد که ان زمان تلفات زیادی را داشت.

اینکه قدیمی ترین شکل نبرد بوکس به چه صورت بوده و چطور با یکدیگر مبارزه میکردند معلوم نیست. همچنین در تواریخ روم ذکر شده است که ورزشکاران دست های خود را به چرم های خام محکمی بسته و سعی می کردند که با ضربات محکم از مشت های سنگین حریف را از پای درآورند. البته این مسابقات بدون رعایت وزن بدن ورزشکاران انجام می شد. 

ورزش بوکس در زمره قدیمی ترین ورزش های رزمی جهان قرار دارد. ورزش بوکس در بازی های المپیک باستان تقریباً مانند حرکات مشت زنی امروز بوده و مشت زنی امروزی چیز جدیدی نسبت به مشت زنی آن زمان ندارد. زمانی که قهرمانان امپراتوری رم به این بازی روی آوردند، دست های خود را با آستینی به شکل دستکش که روی آن سیم های محکم فولادی کوبیده بودند تجهیز می کردند و همچنین یک مدل دستکش مخصوص دیگر وجود دارد که از چرم های بسیار محکم تر از سنگ و فولاد تهیه شده اند، به دست کرده و به مبارزه می پرداختند. استفاده کردن از این دستکش های عجیب که مانند اسلحه ای کشنده بود باعث می شد در هر مبارزه یکی از طرفین کشته و یا سخت مجروح شود. در نتیجه مبارزه های مشت زنی به سبک رومی ها منسوخ شد.

مسابقه بوکس محمدعلی کلی

.

تاریخچه ورزش بوکس در ایران

ورزش بوکس در ایران قدمت خیلی طولانی ندارد. گفته شده زمانی که برای سمت مدیریت یک کالج آمریکایی در ایران، فردی به نام هوارد باسکرویل انتخاب شد، ورزش بوکس نیز توسط او وارد کشور شد. او بعدها به مشروطه خواهان ایران پیوست و در جریانات جنگ کشته شد. اما سال هایی که صنعت سینمای ایران پیشرفت کرد جوانان در سینما این ورزش را دیده و با خود تمرین میکردند و چند نفری هم که در آن سال ها برای تحصیل به خارج رفته بودند با این ورزش آشنا شدند. در سال های 1314 فردی به نام مهندس چکسلواکی معروف به فایت که مامور ایران در کمپانی اشکودا در تهران شده بود وارد ایران شد و به دلیل تجربه ای که در بوکس و قسمت سنگین وزن داشت به اموزش و تمرین دادن افرادی مثل آقای ناطقی و زنگنه پور پرداخت. در نهایت از آن جا بود که ایران نیز در رشته ی بوکس شروع به فعالیت کرد و به جایی رسید که امروزه در المپیک نیز حرفی برای گفتن دارد.

فواید ورزش بوکس

تمرین بدنی کامل :

کمتر ورزشی مثل بوکس تمام اندام‌ های شما را درگیر می‌کند. عضلات کول، سرشانه، جلو بازو، پشت بازو، عضلات شکمی، سینه و پشت وعضلات پا  تقریباً  تمام عضلاتی هستند که هنگام مشت زدن، گارد گرفتن و جاخالی دادن بکار میگیرید که از مهمترین فواید بوکس کیباشد.

سوزاندن فوق العاده کالری:

هر یک ساعت از انجام تمرین های بوکس، مساوی است با سوزاندن 600 کیلو کالری. همچنین در نتیجه ترشح هورمون رشد، علاوه بر افزایش توده عضلانی، در مدت استراحت  بدن تان همچنان به سوزاندن کالری ادامه میدهد.

کارکرد موثر قلب:

حرکات مشت زنی و جهش درون رینگ بوکس، انرژی قابل توجهی را مصرف می کند، به همین علت بوکس ورزشی موثر برای تقویت قلب نیز بحساب می آید و این از فواید مهم بوکس میباشد.

کاهش سطح استرس از بهترین فواید بوکس:

ورزش بوکس میتواند استرس شما را به صورت ناخود آگاه کاهش دهد، اما خود شما نیز باید سعی کنید به وسیله این ورزش به صورت آگاهانه استرس خود را کاهش دهید. ضربه زدن به کیسه بوکس و تمرکز بر مشت زنی و ترکیب ضربات، امکان رها شدن از ناامیدی، عصبیت و حس تهاجمی را برای شما فراهم میکند. از فواید بوکس همین کاهش استرس میباشد که بسیاری از مردم با آن درگیر میباشند.

 

هماهنگی بین دست و چشم:

ورزش بوکس سبب کارکرد بهتر ذهن می‌شود، بدین شکل که شما باید به حالت استراتژیک رقیب ضربه بزنید و همچنین اجازه ندهید که ضربات رقیب شما به بدنتان برخورد کند. بنابراین شما آگاهی بیشتری از چگونگی حرکت بدنتان خواهید داشت و زمان واکنشتان در تمام اندام‌ ها افزایش میابد و اینگونه ضربات حریف به ناحیه صورت برخورد نخواهد کرد، ادامه پیدا کردن این روند به هماهنگی دست و چشم شما کمک میکند. .

دفاع شخصی از مهمترین فواید بوکس:

زمانی که اصول و تکنیک های ورزش بوکس را یاد بگیرید در موقعیت بهتری برای دفاع از خودتان در مواقع حساس قرار میگیرید.

.

تجهیزات ضروری برای شروع ورزش بوکس

 

فضایی برای تمرین بوکس:

جدا از رفتن به باشگاه، برای تبدیل شدن به یک بوکسور حرفه‌ ای باید تمرینات خود را در یک فضای جداگانه مانند خانه ادامه دهید. مکان تمرین شما در منزل باید بتواند تجهیزات بوکس را به بهترین شکل در خود جای دهد و فضای کافی هم برای انجام حرکات تمرینی داشته باشد. فرش و یا کف پوش چوبی سطوح مناسبی برای تمرین نیستند، بهتر است از تشک هایی که لغزنده نیستند استفاده کنید تا به هنگام یادگیری حرکات اصلی و پایه‌ دچار مشکل نشوید.

 

رینگ بوکس

باند دست :

ورزش بوکس یکی از محبوب ترین ورزش های رزمی است که در ان از باند دست استفاده میشود. بانداژ بوکس نوارهای پارچه‌ای هستند که از بند انگشتان و مچ دست  ورزشکار محافظت می‌کنند. با وجود اینکه سبک ‌ترین نوع از پوشش هستند، اما محافظت خوبی دارند. برخی از این نوارها یکبار مصرف و بعضی دیگر قابل استفاده مجدد هستند، اما در هر دو حالت باندهای دست قیمت بالایی ندارند. انواع گوناگونی از آن‌ها وجود دارد به طور مثال  نوارهای سنتی که باید ان ها را دور دست پیچید شل نشوند و یا نوارهای الاستیک که با فرم دست منطبق می‌شوند، شل نشده و پوست می‌تواند از زیر آنها تنفس کند.

 

دستکش‌های مخصوص مشت زنی: 

بالشتک‌های تعبیه شده در دستکش بوکس  به شما کمک می‌کند تا بدون مشکل مشت بزنید. دستکش‌های بوکس در دو مدل تمرینی و حرفه ‌ای تولید می‌شوند که توصیه میکنیم حتما هنگام خرید به سایز دستکش، جنس و وزن آن‌ها توجه کنید.این دستکش‌ها فقط مختص به  ورزش بوکس نمی‌باشند .اگر دستکش ها بر اساس اندازه دسته بندی شده باشد، اغلب در سه نوع کوچک، متوسط و بزرگ است که البته بیشتر تولید کنندگان دستکش ها را برحسب وزن دسته بندی میکنند. دستکش‌ها اغلب در دسته هایی با وزن 290 گرم تا 600 گرم تولید و عرضه می شوند. در بین دستکش های  موجود در بازار، جنس های چرمی و وینیلی رایج تر هستند.

 

کیسه بوکس:

کیسه‌های بوکس در چند مدل متداول موجودند: کیسه بوکس آویز، کیسه بوکس ایستاده، کیسه بوکس دیواری و گلابی سرعتی. ولی به طور کلی مدل آویزان متداول تر است. 

 

 

  • کیسه‌های بوکس آویزان

معمولابوکسورهای حرفه ای از این مدل استفاده می‌کنند. این مدل از کیسه‌ها نیاز به فضای بیشتری دارد و بعد از نصب نمی‌توانید جای آن‌ را تغییر دهید. کیسه‌های آویزان دو مدل هستند: کیسه‌های بلند و موزی شکل که مناسب ضربات پا هستند و کیسه‌های کوتاه و معمولی که ضخیم تر هستند و مناسب ضربات متوسط تا بالا هستند.

 

 

تمرین با کیسه بوکس آویز

  • کیسه ایستاده

این مدل قابلیت جا به جایی دارد و از نظر قیمت ارزان تر است.از جمله معایبی که این مدل نسبت به مدل اویزان دارد همین قابلیت جا به جایی است که باعث می‌شود هنگام ضربات سنگین از جای خود حرکت کند. در نتیجه اگر جای ثابتی برای تمرین در خانه دارید، بهتر است با کمی هزینه بیشتر مدل کیسه ی آویزان را تهیه کنید.

 

تمرین با کیسه بوکس ایستاده

  • کیسه بوکس دیواری

کیسه بوکس دیواری غالبا به فرد این امکان را می‌دهند که اغلب تکنیک‌های مهم و مرسوم مثل هوک، ضربات جلویی، آپرکات، ضربه با زانوها و مواردی از این قبیل را انجام دهد. علاوه بر این تکنیک‌هایی که به دقت بیشتری نیاز دارند مانند uppercuts یا ضربات دور ژاپنی (ضربات گردی که با پاشنه پا وارد می شوند) را شامل می‌شود.

 

تمرین با کیسه بوکس دیواری

 

  • گلابی بوکس

بوکس تجهیزات زیادی برای کمک به تقویت مهارت‌های یک مبارز دارد. کیسه بوکس های سنگین بر تقویت قدرت تمرکز دارد و گلابی سرعتی و توپ های سرعتی مانند لوک بال، به بهبود سرعت، هماهنگی و زمان بندی دست و دید، بهبود ریتم ضربات و دقت بیشتر به مبارزان برای پرتاب حرفه ای مشت کمک می کنند.

 

تمرین با گلابی بوکس

  • کفش مخصوص بوکس

پوشیدن این کفش برای بوکسورهای آماتور و حرفه‌ ای الزامیست و آنها نمی‌توانند با پای برهنه مبارزه کنند. اما اگر مبتدی هستید و تازه شروع به تمرین بوکس کردید، احتیاجی به تهیه کفش بوکس نیست، فقط کافیست یک کفش مناسب ورزشی برای تمرینات داشته باشید.

 

کفش بوکس

  • کلاه محافظ بوکس 

برای پیشگیری از صدماتی که به سر و صورت وارد میشود و در بعضی مواقع بسیار خطرناک، بوکسورها موظفند در مبارزات و تمرینات از کلاه محافظ استفاده کنند. بعضی از این مدلهای کلاه بوکس از سر و دماغ و دهن و گوش ها و گونه هایتان محافظت می کنند و بعضی دیگر فقط  از قسمت سر و گوش و گونه ها محافظت میکنند.

boxing head guard

کلام آخر

در بخش اول این مقاله ما با ورزش بوکس، تاریخچه، فواید و تجهیزات لازم ان اشنا شدیم و در بخش دوم مقاله بوکس، بهترین ورزش رزمی به اصول، تکنیک ها، اصطلاحات رایج و………میپردازیم. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جستجو در سایت

دسته بندی ها

درحال بارگذاری ...