بارفیکس چیست؟

هر ورزشی از تعدادی حرکت و ابزار متعدد تشکیل شده که بارفیکس یکی از آنهاست. بارفیکس عبارتست از حرکتی کششی و تقویتی برای بدن که منجر به قوی سازی بدن و داشتن شانه های حجیم، زیبا و محکم می شود. معمولاً تمرینات بارفیکس، بعد از اتمام ورزش انجام میشود، زیرا در اینصورت تاثیر مثبت بیشتری از خود بجای میگذارد.

«بارفیکس» تمرینی معجزه آسا برای بدن است، فقط بخاطر داشته باشید که تکرار زیاد حرکات بارفیکس معادل ارتقای قدرت بدنی نیست، بلکه تکنیک اجرایی، کلید کار است. به جرات می توان گفت که یکی از بهترین حرکات‌ تمرینی، بارفیکس است که چنانچه به درستی انجام شود می‌تواند منجر به عضله‌سازی بزرگ در کنار فواید دیگر شود. بسیاری از افراد به دنبال راهی برای افزایش قد می باشند و عده‌ای هم حتی روش‌هایی همچون مصرف دارو یا عمل جراحی را برای این منظور امتحان می‌کنند، اما معمولا افراد به دنبال راه‌های آسانتر و سالمتری می‌گردند. یکی از روشهای مطمئن و بدون عوارض، انجام ورزش‌های کششی و تمرین با بارفیکس است.

آیا ورزش بارفیکس موجب افزایش قد می شود؟

در حقیقت باید بگوییم که بارفیکس زدن به‌طور مستقیم باعث افزایش قد نمی شود. به عبارت دیگر این تمرین ورزشی، به بهبود وضعیت بدن کمک زیادی می‌کند و فرد را بلندتر از قبل نشان می‌دهد. لازمه برخورداری از وضعیت بدنی مناسب، داشتن عضلات میان‌تنه و پشت قوی است که مسئولیت ثابت نگه داشتن ستون فقرات را برعهده دارند. در هنگام انجام حرکات بالاتنه و تقویت عضلات این قسمت مانند بازو، قفسه سینه، عضلات پشت کمر و شکم، باید حالت عمودی بهتری داشته باشید تا بالاتنه‌ در یک راستا و متعادل قرار گیرد.

نحوه صحیح بارفیکس زدن

 قدم اول در اجرای اصولی تمرینات بارفیکس این است که شانه ها را رو به پایین نگه داشته و سعی کنید تا به سمت همدیگر متمایل شوند. این کار عضلات خاص در شانه را درگیر می کند که بعد از آمادگی کامل، به کشش ها، مشت زدن و پرتاب کردن های شما کمک می کند، بدون آنکه احساس درد کنید. شما باید بتوانید با استفاده از قدرت صرف عضلانی، خود را به سمت بالا بکشید. اکثر افراد خودشان را به بالای میله تاب می‌دهند و سبب ایجاد یک نیروی آنی در حرکت می شوند. اگر از این نیرو کمک بگیرید، فشار از روی عضلات برداشته می شود که این نشانه خوبی برای بهبود سطح قدرت شما نخواهد بود.
قدم دوم در انجام تمرین بارفیکس، توجه به محل قرارگیری دست‌ ها می باشد. جایی که دست ‌ها بر روی میله قرار می‌گیرند، به طور چشمگیری بر ماهیت افزایش قدرت تأثیرگذار خواهد بود. به طور مثال قرار دادن دست‌ها با فاصله‌ی زیاد از هم، تاثیر بیشتری بر پشت خواهد داشت نسبت به زمانیکه دست‌ها بسیار نزدیک هم قرار می گیرند. در موقع انجام این ورزش، مرکز بدن را سفت نگه دارید.
چنانچه مرکز بدن‌تان را شل کنید، احتمال اینکه نیروی حرکت آنی، شما را به حرکت در آورد خیلی بیشتر است. با فشردن و سفت کردن عضلات مرکز بدن‌، می توانید به عضلات شکم‌ ضربات شدیدتری وارد کنید و قدرت‌تان را افزایش دهید. در هنگام تمرین با بارفیکس، درگیر کردن عضلات شکم اهمیت زیادی دارد و به بهره وری از این ورزش کمک می کند.
درهنگام اجرای حرکات بارفیکس، بجای اینکه از باسن خم شوید، باید زانو ها را خم کنید.
معمولا افراد برای آسان تر کردن این تمرین، طول بدن خود را کم می کنند و اینکار را با خم نمودن زانوها انجام میدهند. زمانی که از میله آویزان می شوید و زانوها را از پشت خم می کنید، باید به طور طبیعی نفس بکشید و سپس زانوها را بالا ببرید تا عضلات شکم سفت و منقبض شوند. سپس زانوها را به حالت آویزان دربیاورید. توجه داشته باشید که شکم همچنان در طول اجرای این ورزش سفت باقی بماند ولی پاهایتان را از باسن خم نکنید، چون این کار، فرم کلی بدن‌ را تغییر داده و با اختلال در شکل بدن‌تان موجب می‌شود تا فشار لازم به عضلات هدف وارد نشود.

ورزش بارفیکس

نکات مهم در هنگام اجرای تمرینات ورزش بارفیکس

 اجازه ندهید شانه ها به سمت جلو و بالا کشیده شوند. درغیر اینصورت فشار بسیار زیادی به روی شانه ها تحمیل می شود ولی بر روی عضلات هدف فشاری وارد نخواهد شد.
از انجام حرکات اضافی خودداری کنید چراکه عوارض خطرناکی برای بدن بهمراه دارد.
از قوز کردن خودداری کنید. ایجاد قوس در کمر، می تواند بدین معنا باشد که ساختار بدنی یا شکمی ضعیف است.
از انجام حرکات اضافی مانند تاب دادن یا غیره خودداری کنید.

در طول روز چه تعداد بارفیکس بزنیم؟

قبل از آنکه بخواهید تصمیم بگیرید هر روز تمرین بارفیکس انجام دهید، باید تعداد مناسب تکرار آن را بدانید. هرچند پاسخ دقیقی برای این موضوع وجود ندارد و همه‌چیز به بدن و میزان آمادگی جسمانی بستگی دارد. پس بهتر است یک سری شرایط گوناگون را در نظر بگیریم؛
اگر توانایی انجام بیش از یک تا دو بار بارفیکس زدن را ندارید ولی همچنان اصرار دارید تا آن را بصورت روزانه انجام دهید، بهتر است کار خود را با سه تا پنج ست و تنها با یک تکرار شروع کنید.
اگر تا قبل از اینکه به مرز خستگی برسید، بتوانید ۱۵ بار و یا بیشتر بارفیکس بزنید، انجام چند ست متوالی شامل ۱۰ تا ۱۲ تکرار روزانه مناسب شما خواهد بود، به شرطی که این عدد شما را به مرز خستگی نرساند.
اگر تجربه انجام تمرینات قدرتی و مقاومتی را دارید و بدنتان آماده است، احتمالا در جایی بین این دو حالت قرار می‌گیرید. در این حالت می توانید ۳ ست انجام دهید بشرطی که تعداد تکرارهای آن به اندازه‌ای باشد که پس از پایان حرکت همچنان توانایی تکرار ۱ تا ۲ ست دیگر را داشته باشید. به عبارتی، قبل از رسیدن به مرز خستگی دست از تمرین بردارید تا مبادا با مشکلات و عوارض جانبی منفی زیاده‌روی در ورزش روبرو شوید.

ورزش بارفیکس

 

برای مشاهده و خرید انواع میله بارفیکس تک لول، سه لول، پارالل، مانکی بار، میله بارفیکس دیواری و… می توانید وارد صفحه دسته بندی میله بارفیکس شوید.

فواید ورزش بارفیکس

به جرات می توان گفت که بارفیکس یکی از اساسی‌ترین و بهترین تمرین‌‌ها با وزن بدن است که می‌تواند کمک بسیاری به افزایش نیرو و استقامت بدنی فرد کند. کم‌وبیش همه‌ی ورزشکاران در هر گروه‌ و رشته ورزشی که باشند این حرکت را انجام می‌دهند و از آن جهت آماده‌ نمودن بدن کمک می‌گیرند. ورزش بارفیکس از فواید بسیاری برخوردار است و به شکلهای مختلف می‌تواند برای سلامت بدن مثمرثمر باشد. در ادامه چهار مورد از مهم‌ترینِ فواید بارفیکس را بررسی خواهیم کرد.

ساختن فرم و چارچوب بدنی نیرومند

امروزه اکثر افراد پشت میز نشین شده اند و همیشه پشت کامپیوتر به حالت خمیده می نشینند و از ورزش غافل می شوند، اگر هم اهل ورزش باشند، معمولا بیشتر تمرکز خود را روی حرکت شنا و دیگر تمرین‌های تقویت ماهیچه‌های سینه می‌گذارند. اگر این افراد حرکات کششی و گرم کردن نداشته باشند و از تمرین‌های مناسب برای تناسب اندام و فرم دهی به بدن استفاده نکنند و اگر گروه‌های عضلانی مقابل را تقویت نکنند، این ورزش‌های مناسب سینه هم در نهایت منجر به عدم تعادل عضلانی در بالاتنه خواهند شد.
با قوز کردن زیاد از حد پشت کامپیوتر و تمرکز بر روی حرکات سینه، با مشکلی به نام «سندرم متقاطع فوقانی» (Upper-Crossed Syndrome) مواجه خواهید شد. سندرم متقاطع فوقانی هنگامی اتفاق می افتد که ماهیچه‌های گردن، قسمت فوقانی کمر و قفسه سینه نامتعادل شده و خیلی جمع یا زیادی کشیده شوند. این باعث می‌شود تا سر رو به جلو قرار گرفته و کمر زیادی قوز شود.
انجام صحیح حرکات با میله بارفیکس می‌تواند راهی مناسب برای مقابله با سندرم متقاطع فوقانی، خم شدگی شانه‌ها و شکل ناصحیح بدن باشد. از آنجاییکه که لازمه بارفیکس زدن فعال و پویا بودن چندین ماهیچه پشتی بدن است، بنابراین این کار سبب بکارگیری و تقویت ماهیچه‌های زنجیره‌ی پشتی (همه‌ی ماهیچه‌های پشت بدن) می شوند. تقویت این ماهیچه‌ها کمک می‌کند به درست نشستن و ایستادن و همچنین کاهش عدم تعادل عضلانی و افزایش راه برای رشد عضلانی نیروی بدن.

ورزش بارفیکس

فعالیت همزمان چند گروه عضلانی

برای اجرای صحیح حرکات بارفیکس نیاز به چند گروه عضلانی است تا بتوان بدن را به اندازه‌ی کافی بالا کشیده و مجددا پایین آورد. به جرات می توان این مورد را یکی از بهترین فواید تمرین با میله بارفیکس دانست، چراکه می تواند همه‌ی عضلات پشت بدن و نیز عضلات مرکزی شکم را به کار بگیرد و تقویت ‌کند. بنابراین شما با انجام تنها یک تمرین می‌توانید روی ماهیچه های مختلف کار کنید و نسبت به وقتی که می‌گذارید، به نتیجه‌ی بهتری برسید.

ورزش بارفیکس

تنوع بالای حرکات و مناسب برای همه سنین

تنوع بالای حرکات بارفیکس به فرد این امکان را می دهد تا روش‌های مختلف را امتحان کند و هر کدام که متناسب با سن و فرم بدن بود، انجام دهد. برای مثال، حرکت استاندارد بارفیکس اینگونه است که باید ابتدا میله را بگیرید، سپس دست‌ها را کمی بیشتر از پهنای شانه باز کنید جوری که کف دستها در جهت مخالف بدن باشد، بعد از آن خود را بالا بکشید. ولی همچنان می‌توانید فاصله‌ی بین دست‌ها را کم و زیاد کنید، کف دست را به سمت بدن قرار داده و فشار وارده بر ماهیچه‌های بازو و پشت را تغییر دهید. نیازی نیست همیشه از وزن بدنتان استفاده کنید. اگر تازه‌ شروع به ورزش بارفیکس کرده باشید می‌توانید از وسایل کمکی بارفیکس که کار را آسان‌تر می‌کنند استفاده کنید. اگر حرفه‌ای هستید می‌توانید از وزنه‌های اضافی استفاده کرده تا فشار وارده بر ماهیچه‌ها را افزایش دهید.
علت تنوع بالای حرکات بارفیکس این است که فعالیت بدن را محدود نمی‌کند و شما مجبور نیستید بنشینید، از یک سری دستگاه مانند سیم‌کش و یا سایر دستگاه‌ها بطور محدود استفاده کنید و درضمن نیازی به میز پرس و نیمکت بدنسازی هم نخواهید داشت.

ورزش بارفیکس

 مناسب برای مبتدی ها و حرفه‌ای‌ ها

یکی دیگر از مزایای ورزش بارفیکس این است که برای همه افراد، با هر مقدار جثه و تجربه‌ای، مناسب است. اگر تازه می خواهید شروع به انجام حرکات بارفیکس کنید، می‌توانید از دستگاه‌های کمکی بارفیکس که در بازاد موجود است استفاده کنید تا فشار وارده بر ماهیچه‌ها کاهش پیدا کند و انجام حرکت آسان‌تر شود. با افزایش قدرت و توان بدنی، می‌توانید وزنه‌ی دستگاه را بگونه ای تنظیم کنید تا فشار وارده بر بدن بیشتر شود. اگر با همین روش ادامه دهید بالاخره خواهید توانست تا بدون نیاز به کمک و تنها با وزن بدن خود، کار را پیش ببرید.
یک روش دیگر برای مبتدی ها این است که با پرش و یا ایستادن بر روی نیمکت، میله‌ی بارفیکس را بگیرند و سپس به سمت پایین بیایند. مجددا با پرش یا با کمک نیمکت در بخش بالایی این حرکت قرار گرفته و تلاش کنند تا خودشان پایین بیایند.
بنابراین، با استفاده از این تکنیک دیگر خبری از بخش آویزان ماندن و بالا کشیدن، که می‌توان گفت سختترین بخش این حرکت است، نخواهد بود.

ورزش بارفیکس

برای تقویت عضلات شکم و داشتن شکم شش تکه، یکی از وسایل ورزشی بسیار موثر، رولر شکم میباشد که توصیه میکنیم راهنمای خرید رولر شکم را حتماً مطالعه کنید.

سخن پایانی

بارفیکس زدن به طور روزانه می تواند یک تمرین موثر برای تناسب اندام و آمادگی جسمانی به شمار برود. امروزه از ورزش بارفیکس به‌عنوان یک چالش و روش محک زدن توانایی‌های بدن استفاده می شود، لذا افراد زیادی به سراغ آن می‌روند. ولی باید توجه داشت که زیاده‌روی در بارفیکس زدن و استراحت نکردن، جلوی پیشرفت شما را خواهد گرفت.
اگر قصد دارید هر روز دقایقی را به تمرینات بارفیکس اختصاص دهید، باید مواظب باشید تا این حرکت را تا مرز خستگی انجام ندهید و در کنار آن به سراغ سایر تمرینات قدرتی و مقاومتی نیز بروید تا بتوانید ماهیچه‌های سراسر بدن را هم تقویت کنید.
چنانچه می خواهید به یک سطح مشخصی از تناسب اندام و آمادگی جسمانی دست بیابید و قدرت بالا تنه‌ی خود را افزایش دهید و همچنین ماهیچه‌های پشت بدن و جلو بازو را تقویت کنید، انجام حرکات بارفیکس می تواند یک راهکار عالی به شمار رود. توجه داشته باشید که بین هر جلسه‌ی تمرینی حداقل ۲۴ تا ۴۸ ساعت استراحت کامل داشته باشید و در این مدت تمرینات دیگری که شامل بارفیکس نمی‌شوند، انجام دهید.

همکاران ما در فروشگاه ورزشی اینترنتی تک رزم بهترین مشاور شما برای خرید انواع تجهیرات ورزشی مورد نیازتان میباشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *