۱- آماده بودن صد در صد بدن :
شما زمانی می ‏توانید به مبارزه بپردازید كه بدنی آماده داشته باشید و بدن ‏شما آماده نخواهد شد مگر اینكه تمرینات سخت و مداومی داشته باشید و این تمرینات سخت و مداوم علاقه و پشتكار می ‏خواهد . همیشه و در همه‏ حال باید با سستی و تنبلی فرسنگها فاصله داشته باشید .

۲- تمركز فكر :
شما وقتی وارد رینگ مبارزه می ‏شوید باید تمام فكرتان را جمع كرده و فقط به مبارزه و حریف فكر كنید ، در ضمن وقتی وارد رینگ شدید باید اراده قوی ‏داشته باشید و همیشه به خودتان تلقین كنید كه (من حریف را شكست‏ خواهم داد) شما طوری در مبارزه عمل كنید كه حریف از هیبت شما بترسد و دست و پایش را گم كند ، البته منظور این نیست كه حریف را كوچك‏ بشمارید بلكه منظور اینست كه قویتر از او ظاهر شوید و حواستان ‏را جمع كنید چون شما مقابل جسمی بیجان نایستاده‏اید بلكه كسی كه درمقابل شماست یك رزمی كار است ، فكر می‏كند و جسمی آماده دارد وامكان ‏این هست كه از یك لحظه غفلت شما استفاده كرده و شما را نقش زمین كند .

۳- سرعت عمل :
شما باید یاد بگیرید كه سرعت و قدرت را با هم منسجم سازید تا چنان ضربه ‏هایی به حریفتان وارد كنید كه گویا با پتك بر سر و بدن او می‏كوبید و سرعت‏ باید چنان باشد كه گویا شبح است نه سرعت یك دست و یا پا .

۴- رقص پا :
شما باید در مبارزه چنان عمل كنید كه گویا مانند كشتی هستید در یك دریای‏ طوفانی و متلاطم . شما با تغییر دادن مكان وموقعیت خود ، مهلت ضربه زدن ‏را از حریف سلب می‏كنید شما با رقص پا لحظه‏ ای در سمت راست‏ ولحظه ‏ای در سمت چپ ولحظه‏ ای هم بصورت دائره‏ای دور حریف ‏بچرخید تا با این عمل حریفان خود را گیج كرده و ضربه‏ های سرنوشت ساز را به آنها وارد آورید .

۵- كیاب (جیغ كشیدن) :
كیاب یعنی دادن هوای شش ها به بیرون همراه با صدا در موقع زدن ضربه . این‏ عمل سه خاصیت مفید و كارساز دارد ، یكی : قدرت را بیشتر می‏سازد ، دوم : ‏اینكه حواس حریف را پرت نموده ، سوم : اینكه ترس در وجودش رخنه ‏می‏كند و اینها باعث می‏شود كه شما موقعیت ضربه زدن به حریف را پیدا كنید .

۶- ضربه زدن به قسمتهای حساس بدن حریف :
شما باید از ضربه زدن بیهوده جداً بپرهیزید چون نه فقط به حریف ‏نمی‏خورد بلكه باعث می‏گردد كه شما زودتر از معمول خسته شوید پس ‏چنان باید عمل كنید كه هر ضربه‏ ای را كه به سمت حریف پرتاب می‏كنید باید به هدف مورد نظر بخورد ، یعنی به جای صد ضربه بیهوده سعی كنید از یك ضربه حساب شده و كاری استفاده كنید و به بدن حریف وارد كنید كه درغیر اینصورت مبارزه شما طولانی و بی فایده خواهد بود خلاصه اینكه اگر ضربه ‏ای كه می‏خواهید اجرا كنید صد در صد مطمئن نیستید به حریف ‏بخورد به هیچ وجه آنرا اجرا نكنید حتی اگر نیم در صد شك داشته باشید .

۷- مبارزه با تمام قدرت :
شما برای اینكه بتوانید حریفان خود در ثانیه ‏های اول شكست دهید باید چنان با قدرت و سرعت مبارزه كنید كه انگار آن حریف دشمن واقعی‏ شماست ، در ضمن هیچ وقت در مبارزه نگذارید احساسات عاطفی بر مغز شما غلبه كنند در اینصورت شكست شما حتمی خواهد بود .

خلاصه اینكه در مبارزه به هیچ كسی رحم نكنید حتی اگر … !

ضمناً ، هدف یك جنگجو پیروز شدن است نه شكست خوردن ، پس برای ‏پیروز شدن باید از تمامی امكانات خود بهره گیرید وحریفانتان را از پای در بیاورید .

بهترین روش های مبارزه ( آموزش مبارزه رینگی )

۱- اگر وارد رینگ مبارزه شدید اول باید خونسردی خود را به هر نحوی كه ‏شده حفظ كنید .

۲- بعد از اینكه مبارزه شروع شد به هیچ وجه ضربه ‏های بیهوده نزنید .

۳- راند اول را برای گرم كردن بدن خودتان بكار بگیرید یعنی در راند اول از قدرت خودتان برای شكست دادن حریف استفاده نكنید فقط زمانی ضربه ‏بزنید كه فرصتی دارید وصد در صد مطمئن هستید كه به حریف می‏خورد در آن وقت ضربه را با خیال آسوده و با تمام قدرت بر روی حریف بكوبید .

۴- اول باید ببینید حریف شما بیشتر از دستهایش استفاده می‏كند یا پاهایش و اگر از دستهایش استفاده می‏كند باید ببینید از كدام تكنیك ها بیشتر استفاده ‏می‏كند و كدام دست او قویتر است فرضاً ، اگر دست راست او قویتر باشد شما باید در هنگام مبارزه بیشتر به طرف دست راست او بروید در كنار دست‏ راست او باشید تا فرصتی برای ضربه زدن به شما را نداشته باشد و اگر خواست با دست چپ ضربه بزند به او اجازه بدهید زیرا دست دیگر او چنان قدرتی نخواهد داشت و اگر حریف از پاهایش استفاده می‏كند باز هم باید ببینید كه كدام پای او قویتر است . اگر فرضاً پای راست او قویتر است‏ شما در هنگام مبارزه بیشتر بطرف پای راست او بروید یعنی در كنار پای ‏راست او باشید تا فرصتی برای ضربه زدن به شما را نداشته باشد و اگر خواست با پای چپ ضربه بزند اجازه بدهید كه ضربه‏ اش را بزند برای این كه ‏پای دیگر او قدرت چندانی ندارد .

۵- اگر حریفتان در مبارزه از دستهایش بیشتر از پاهایش استفاده می‏كند وضربه‏ های دست او قوی هستند شما باید بر عكس او عمل كنید یعنی باید از دور و از پاهای خودتان استفاده كنید و اصلاً نگذارید كه حریف به شما نزدیك شود .

۶- اگر حریفتان در مبارزه از پاهایش بیشتر از دستهایش استفاده می‏كند و ضربه‏ های پای او قوی هستند شما باز هم باید بر عكس وی عمل كنید یعنی باید از نزدیك و از دستهایتان استفاده كنید وبه هیچ وجه از او دور نشوید و نگذارید از شما فاصله بگیرد .

۷- اگر حریف شما هم از دستهایش و هم از پاهایش به نحو احسن و به خوبی‏ استفاده می‏كند شما باید ببینید نقاط ضعف او كجاست سپس به همان جا با تمام قدرت ضربه بزنید .

۸- اگر حریف شما قد بلند باشد شما باید بیشتر به كشاله ران ، پهلوی راست ، زانوها و به  فك تحتانی او ضربه بزنید برای اینكه افراد قد بلند در مناطقی كه ‏ذكر شده ضعف زیادی دارند و شما با ضربه زدن به همین مناطق حساس ‏و نقاط ضعف به آسانی می‏ توانید حریفان قد بلند خود را شكست دهید .

۹- اگر حریف شما تقریباً چاق باشد ، بهترین راه شكست دادن او اینست كه‏ اولاً او را خسته كنید ثانیاً بیشتر ضرباتی كه اجرا می‏ كنید به قسمتهای شكم ، صورت و بر بازوهای او باشد .

۱۰- اگر با حریفی روبرو شدید كه از نظر تكنیك و تاكتیك و هم از نظر هوش ‏و ذكاوت از بهره بالایی برخوردار باشد بهترین راه شكست دادن :

الف- گول زدن اوست
یعنی وقتی می ‏خواهید به پاهایش ضربه بزنید به صورت او نگاه كنید و اگر می‏ خواهید به صورت او ضربه بزنید به پاهایش نگاه كنید واگر این روش‏ كارساز نبود به ترفند دوم دست می‏زنیم .

ب- از احساسات عاطفی و حماقت‏ او استفاده كنیم
از این احساسات و حماقت كه در عرض چند ثانیه بوجود می آید به ضرر او استفاده كنید در این روش ثانیه‏ ها نقش بسزائی دارند .

شما باید به این صورت عمل كنید كه وقتی حریف به شما ضربه ‏ای زد فرقی‏ نمی‏كند كه چه ضربه ‏ای باشد وقتی ضربه‏ اش به شما اصابت كرد شما باید به او بفهمانید كه دیگر قادر نیستید به مبارزه ادامه دهید در چنین موقعی ‏حریفتان یا با حماقت تمام به سمت شما حمله خواهد كرد یا اینكه ‏احساسات عاطفی او نمی‏گذارند كه حمله كند و دلش برایتان می‏سوزد و مبارزه را متوقف می‏كند ، در این دو حالت اگر بتوانید از آنها به نحو احسن ‏استفاده كنید ، مبارزه را به نفع خودتان تمام خواهید كرد .

حریف وقتی شما را آسیب دیده می‏پندارد و می‏خواهد به شما حمله كند دیگر به هیچ وجه از مغزش استفاده نمی‏كند و با گاردی باز به سمت شما حمله می‏كند تا شما را از پای درآورد كه به این حالت حماقت تمام عیارمی‏ گویند و خلاصه وقتی با این توصیفات به شما حمله كرد بهترین كاری كه‏ می ‏توانید بكنید تا مبارزه به نفع شما تمام شود اینست كه وقتی حریف كاملاً به شما نزدیك شد ، با تمام قدرت بر روی شكم یا زانوی او ضربه كاری‏ بزنید .

اگر حریف مبارزه را بخاطر اینكه دلش برای شما سوخت متوقف كند ، شما باید بدون اتلاف حتی یك ثانیه و بلافاصله به سمت او حمله ‏ور شوید و با تمام قدرت بر روی صورت ، شكم ، زانو یا كشاله ران او ضربه بزنید و مطمئن باشید ، این مبارزه به نفع شما به پایان خواهد رسید .

منبع : وبلاگ دانستنی های رزمی